طراحی دکوراسیون داروخانه یکی دیگر از مهمترین خدماتی که شرکت فنی و مهنسی آماج ساز ارائه میدهد است اما شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که تفاوت داروخانه و دراگ استور در چیست؟ ممکن است پاسخ شما این باشد که معمولا در داروخانه ها بطور کلی دارو تحویل مشتریان داده می شود.

چون داروخانه ها مکان هایی هستند که به طور مستقیم با سلامت و بهداشت سر و کار دارند، داشتن دکوراسیون و چیدمانی مناسب که حس تمیزی و بهداشت را به مشتریان القا کند، نکته ای است بسیار حائظ اهمیت.

دو فاکتور بسیار مهمی که در دکوراسیون داروخانه همیشه مورد سنجش بوده است یکی رنگ و دیگری قفسه بندی و چیدمان محصولات.

استفاده از رنگ های روشن بخصوص سفید همیشه تداعی کننده تمیزی و پاکی است و مطمئنا بهترین گزینه رنگ سفید است چون براحتی با دیگر رنگ ها هم قابل ترکیب است.

نحوه صحیح طراحی داروخانه

دسترسی آسان به محصولات و در معرض دید بودن آن ها بسیار مهم است. چیدمان مرتب و منظم با نورپردازی مناسب نقش بسیار مهمی در فروش خواهد داشت.

درواقع گاهی الگوهایی از طراحی در فضاهای مختلف دائما تکرار می شوند و با این وجود که عملکرد مناسبی ایجاد نمی کنند در قلمرو گذشته ادامه می یابند که می توانند با تغییر در سیستم های طراحی و توسط معماران با افزودن راهکارهای کاربردی به صورتی تخصصی و هوشمندانه تصحیح و بهبود یابند.

در طراحی داروخانه اگر کارکنان به طور مداوم در حال انجام مراحل بیشتری از حد معمول هستند و یا نیاز به حرکت بیشتر و رفت و آمدهای پرتداخل با دیگر کارکنان دارند و یا برای یافتن داروها دچار مشکل شده و دسترسی به قفسه ها و داروها نیاز به خم شدن بیش از حد و یا نردبانهای بلند دارد اینها مواردی هستند که نشان می دهند داروخانه نیاز به طراحی مجدد دارد و گاهی اگر لازم باشد، همه چیز بایستی تغییر کند.

بیشتر بدانید: دکوراسیون داخلی داروخانه ای مدرن در آلمان

مطالعات و تحقیقات متعددی نشان داده اند که تقریبا نیمی از اشتباهات دارویی نتیجه حواس پرتی و یا وقفه در کار داروخانه ها است و این مشکلی است که می تواند از طریق طراحی مناسب داروخانه کاهش و به صفر برسد.

طراحی متناسب فضای داروخانه ها به دلیل اهمیت وارتباط با جان بیماران از اولویت بالایی برخوردار بوده و بایستی به درستی ساماندهی شوند از سوی دیگر به دلیل اینکه مراجعه کنندگان به داروخانه ممکن است اقشار درگیر با بیماری و یا همراهان بیمار باشند به دلیل فشار روحی و تغییرات خلقی ناشی از استرس نیازمند توجه بیشتر در طراحی و تسریع روند فعالیت ها و خدمات رسانی است در ادامه با باید و نبایدهای طراحی داروخانه برای عملکرد موثرتر همراه باشید.

در سال های اخیر داروخانه ها همیشه در حال تغییر دکوراسیون بوده اند، بدلیل رفت و آمد زیادی که در این مکان ها انجام میشود حالت سنتی خود را به معماری مدرن امروزی داده است.

امروزه داروخانه ها در حال تغییر دکوراسیون و دیزاین خود هستند. در واقع طراحی داخلی داروخانه ها از حالت سنتی، در حال گذار به معماری مدرن است. معمولا طراحی به سبک صنعتی چندان در فضاهای بهداشتی مورد استفاده قرار نمی گیرد و بیشتر طراحی چنین فضاهایی، بر اساس سبک مدرن صورت می گیرد.

بیشتر بدانید: طراحی دکوراسیون داخلی داروخانه مدرن در یونان

ورود و عرضه برخی لوازم و اقلام جدید به لیست فروش داروخانه ها، طراحی و دکوراسیون داخلی آنها را بسیار حیاتی و واجب نموده است به طور مثال داروخانه ها در گذشته فقط به رنگ های سفید و سبز دیده می شدند که امروزه انواع رنگ های شاد و جذاب به آن اضافه گشته اند که هر بیننده ای را به خود جلب می نمایند.

نکات بسیار ظریفی در طراحی داروخانه وجود دارد که باید به آنها توجه ویژه ای نمود از جمله می توان به دور از دسترس بودن دارو از مراجعه کننده ها اشاره نمود زیرا در حالت اصولی به دلیل اطلاع کامل پزشک داروساز از دارو و لوازم پزشکی و همینطور نیاز به کنترل و عرضه دارو توسط متخصصین این امر این مورد توصیه نمی شود.

هنگامی که مشتریان به داروخانه راه می یابند، ممکن است چیزی خاصی در ذهن داشته باشند، مانند نسخه ای پر از دارو، اما این بدان معنا نیست که راه هایی برای خرید بیشتر وجود ندارد.

پلان و طراحی اولیه داروخانه بایستی دسترسی افراد را به قسمت های مختلف مهیا سازد هم از نظر بصری دیدن محصولات را ممکن ساخته و هم خرید را به خصوص در دراگ استورها آسان نماید.

ورودی و سیرکولاسیون فضا بایستی بتواند کاربران را به درستی و با برنامه ریزی متناسب به حوزه ها راهنمایی کند.

بیشتر بدانید: طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی مطب زنان و زایمان

بهتر است پذیرش و صندوق قسمت داروها و محصولات آرایشی بهداشتی مجزا باشد تا در پروسه انتظار طولانی مدت داروها قرار نگیرد.

در طراحی علاوه بر قفسه های پشت میزهای کانتر می توانید از استندها و قسمت هایی برای اطلاع رسانی محصولات جدید و ارائه بروشورها در بخشی مجزا از رفت و آمدها استفاده کنید تا بدین صورت علاوه بر اطلاعات رسانی، ترافیک انسانی را به سمتی دیگر هدایت نمایید.

در طراحی داخلی داروخانه سعی کنید فضا را گرم و دوستانه و آرامش بخش برای بیماران و همراهان آنها دکور نمایید و بیش از هر چیز توجه کنید تا پاکی و استریل فضا از نکاتی است که در فضاهای درمانی بهداشتی در احساس ایجاد شده در کاربر بسیار تاثیرگزار می باشد.

برای پاکیزگی و عملکرد مناسب از مبلمان راحت و انعطاف پذیر، پوشش کف، تهویه و نورپردازی مناسب استفاده نمایید.

ارگونومی و طراحی داخلی از معمار و متخصصی این حوزه کمک گرفته و با توجه به گردش فعالیت ها از ابتدای ورود و پذیرش نسخه تا تحویل اقلام مورد نیاز سعی کنید راهکارهایی را برای افزایش بهره وری، راحتی و قابلیت دسترسی آسان برای کاربران فراهم نمایید.

بیشتر بدانید: طراحی داروخانه ای عجیب در اسپانیا

پس برای طراحی باید داروخانه را به دو بخش تقسیم نمود.

قسمت داروها و قسمت لوازم آرایشی و بهداشتی که قسمت داروها باید به طور حتم با یک کانتر از دسترس مراجعین خارج شود ولی قسمت لوازم آرایشی و بهداشتی از قسمت هایی است که می تواند به سادگی در دسترس عموم قرار گیرد و در ادامه این مبحث نکات بسیار دیگری هستند که در طراحی داخلی یک داروخانه باید به آن توجه نمود.

بدین منظور طراحان مجموعه آماج ساز با اشراف کامل به تمام این نکات آماده ارائه خدمات به شما کارفرمایان عزیز می باشد.

در ادامه شما را به مشاهده تصاویر زیبایی از دکوراسیون داخلی داروخانه های مختلف دعوت می کنیم.

نحوه صحیح طراحی داروخانه
نحوه صحیح طراحی داروخانه
نحوه صحیح طراحی داروخانه
نحوه صحیح طراحی داروخانه
نحوه صحیح طراحی داروخانه

ارزش‌هایی که با طراحی و چیدمان اصولی در کسب‌ و کار شکل میگیرد

جذب بیشتر افراد

با ایجاد دکوراسیون جذاب و مناسب داروخانه افراد بیشتری با توان خرید بالاتری شمارو انتخاب میکنند وقتی شما محیط خوبی فراهم کنید و محصولات برند و خوبی رو برای فروش داشته باشید قطعا گزینه اول انتخاب افراد هستید. دقیقا موردی که ما بعد از بازسازی داروخانه ها از پزشکان داروساز میشنویم افزایش فروش حداقل سه برابری بوده!

ایجاد آرامش

داروخانه ناخودآگاه مشکلات سلامتی و بهداشتی رو به یاد میاره. کمتر پیش میاد که بدون مشکلات جسمی و روحی وارد داروخانه بشیم. با طراحی زیبا و منحصربه‌فرد میتونیم مراجعه‌کننده هارو هرچند کوتاه‌مدت از فکر مریضی دور کنیم وبهبودی و حس خوب رو منتقل کنیم.

کارایی محیط کسب وکار

با در نظر گرفتن اولویت های شما در محیط کار میتوان چیدمان قفسه ها و محل کار پرسنل را به نحوی طراحی کرد که محیطی با کارایی بالا و دسترسی مناسب و راحت با توجه به تعدد مراجعه  ایجاد شود .

استفاده بهینه از فضا

با در نظر گرفتن تمامی استانداردها و توجه به اینکه هیچ فضای پرتی در طراحی‌ ها نباید باشه میشه حداکثر استفاده از فضای موجود رو کرد و بهترین بهره‌وری رو داشت،شاید خیلی دیده باشید که در داروخانه ها کارتون های دارو و محصولاتی که باید در انبار باشند در جلوی چشم هستند علاوه بر بهم ریختگی فضا،دست و پاگیر هم هستند.این یکی از هزاران مشکل طراحی نامناسب در داروخانه هاست